Jak prawidłowo czyścić i pastować buty

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli obuwia. Najczęściej są to buty niskiej jakości, wykonane ze złej klasy materiałów, z gumową podeszwą, wykonane z tworzyw sztucznych, ze skóry syntetycznej…

Kupując buty wybierajmy te wysokiej jakości, wykonane z prawdziwej skóry. Nie ma nic lepszego niż dobrze wykonane skórzane buty. Skóra wysokiej jakości nie tylko prezentuje się o niebo lepiej, ale odpowiednio pielęgnowana będzie zachwycać przez całe życie.

Kluczowym elementem dbałości o skórzane buty jest ich nienaganny połysk. Dopiero ten drobny szczegół nada Twojemu eleganckiemu strojowi klasy.

Zapewnienie butom eleganckiego połysku nie tylko sprawi, że wyglądają świetnie, ale także znacznie wydłuża ich żywotność.

Narzędzia niezbędne do polerowania butów

  1. Krem lub wosk do butów.

To czy wybierzesz krem czy wosk zależy od tego, jakiego typu wykończenie buta cię interesuje.

Krem do obuwia daje mniejszy połysk niż pasta, ale jego zaletą jest lepsze nawilżenie skóry, gdyż lepiej się wchłania. Dobrze dobierz też kolor kremu, gdyż większa wchłanialność ma duży wpływ na zmianę koloru obuwia.

Jakie są zalety pasty do butównada doskonałego połysku, przykryje drobne zadrapania i lepiej ochroni skórę przez czynnikami zewnętrznymi.

Należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni kolor past do buta. Jeśli jest to niemożliwe użyj neutralnego koloru – wosk nada wtedy twoim butom odpowiedni połysk, ale nie przykryje zadrapań i nie odświeży koloru.

Aby otrzymać efekt klasycznie błyszczących butów w tej metodzie polecamy użyć woskowej pasty do butów.

 

  1. Ściereczka do polerowania: Miękka szmatka do polerowania jest niezbędna do utrzymania wysokiej jakości połysku butów. Można kupić specjalną szmatkę do polerowania butów, ale stary t-shirt owinięty wokół dwóch palców również doskonale zastąpi szmatkę do polerowania.
  2. Stara szmatka: użyjesz jej do czyszczenia buta i do wycierania nadmiaru pasty lub kremu.
  3. Szczotka do polerowania z końskiego włosia: Polecamy szczotki zaprojektowane specjalnie do lśniącego obuwia, takie jak szczotka Marco Ricci z naturalnego końskiego włosia. Szczotki z włosia końskiego są najlepsze, ponieważ są mocne, ale wystarczająco miękkie, aby nie zarysować skóry.
  4. Mazak: pomoże ci usunąć brud z listwy podeszwy i pozwoli na zaaplikowanie pasty w trudno dostępnych miejscach. Polecamy mazak Marco Ricci.
  5. Kubek zimnej wody: Do wykończenia „na lustrzany połysk”.

A teraz do dzieła!

Miej „pod ręką” wszystkie swoje niezbędne do czyszczenia butów materiały.

Przygotuj miejsce pod pastowanie butów. Ponieważ może ono ulec zabrudzeniu przygotuj specjalny kawałek skóry lub maty, a jeśli go nie masz wystarczy stary ręcznik czy nawet gazeta

Krok 1: Usuń sznurówki  z butów
Usuń sznurowadła, aby nie dopuścić do ich zabrudzenia kremem lub pastą.

Krok 2: Wypełnij swojego buta
Włóż do buta drewniane prawidła  lub wypchaj  go starą gazetą. Usztywni to buta do dalszej pracy – efekt końcowy będzie zauważalnie o wiele lepszy.

Krok 3: Wyczyść buty z kurzu i błota

Użyj suchej szczotki, aby usunąć kurz i błoto z butów. Można również użyć do tego wody lub specjalnego mydła, ale przed nałożeniem kremu lub pasty trzeba się upewnić, że skóra całkowicie wyschła. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc przy podeszwie można użyć mazaka lub starej szczoteczki do zębów.

Przed przystąpieniem do następnego kroku należy dokładnie obejrzeć buty, ponieważ utrzymujące się drobiny piasku lub błota  mogą zarysować skórę podczas polerowania. Przetrzyj buty czystą, suchą szmatką.

Krok 4: Nałożenie pasty na buta

Nałóż odrobinę pasty do polerowania na szmatkę do polerowania. Nakładaj pastę na powierzchnię buta za pomocą okrągłych ruchów. Powoduje to tarcie, które lekko topi wosk i umożliwia jego równomierne rozprowadzanie.
W razie potrzeby dodaj więcej pasty na ściereczkę i kontynuuj, aż cały but będzie miał woskowaty, matowy wygląd.

Krok 5: Nie zapominaj o zakamarkach i krawędziach buta
Użyj mazaka lub starej szczoteczki do zębów, aby nałożyć wosk na krawędzie, piętę i inne trudno dostępne miejsca. Pozostaw pastę do wyschnięcia na około 10 minut.

Krok 6: Polerowanie
Weź szczotkę do polerowania z końskiego włosia (polecamy szczotkę do polerowania Marco Ricci) i wypoleruj cały but szybkimi kolistymi ruchami. Takie ruchy rozgrzeją wosk i pozwolą równomiernie rozmieścić go na bucie, co zaowocuje nieziemskim błyskiem.

Krok 7: Usunięcie nadmiaru wosku
Zetrzyj nadmiar wosku za pomocą szmatki, upewniając się, że każda część buta była tak samo długo polerowana. Zaczekaj co najmniej 10 minut, zanim przejdziesz do następnego kroku.

Krok 8: Lustrzany połysk
Zwieńczeniem naszej pracy będzie charakterystyczne  wykończenie nazywane „lustrzanym połyskiem”. Aby rozpocząć, użyj palca, aby umieścić kroplę wody na bucie.
Szmatką do polerowania nanieś szybkimi kolistymi ruchami niewielką ilość pasty na kroplę. Wykonaj tę czynność na całej powierzchni buta.
Następnie używając podobnych szybkich ruchów przetrzyj całe buty suchą ściereczką do polerowania.

Krok 9: Wysusz buty i załóż sznurówki
Pozostaw buty do wyschnięcia na 10 do 20 minut. Po całkowitym wyschnięciu załóż na buty sznurówki. Jeśli chcesz odmienić swoje ulubione buty, wypróbuj kolorowe sznurówki albo zmień wzór ich zakładania .

A teraz nie pozostaje Ci nic innego jak nosić z dumą swoje świeżo wypolerowane błyszczące buty.

Polecamy konserwację butów raz w tygodniu – przy odpowiedniej opiece buty potrafią przetrwać długie lata.

Dodatkowe przydatne informacje:

  • Jeśli twoje skórzane buty zabrudzone zostały śniegiem lub błotem z solą, to przed przystąpieniem do pastowania dodaj łyżeczkę białego octu do szklanki ciepłej wody i użyj szmatki, aby zetrzeć sól.
  • Jeśli dłuższy czas nie używasz butów umieść w nich prawidła cedrowe, aby zachować ich prawidłowy kształt pomiędzy okresami użycia.
  • Podczas zakładania butów zawsze używaj łyżki do butów. To znacznie przedłuża ich życie, zapobiegając zginaniu i pogarszaniu się struktury tylnej części buta.
  • Jeśli skóra Twoich butów jest naprawdę wysuszona i zdarta, użyj odżywki do obuwia.

 

Posts created 10

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top