Krótki przewodnik po pielęgnacji skórzanych butów

Dobrej jakości obuwie, to zdecydowanie skórzane obuwie. Nasz krótki przewodnik po skórzanych butach ułatwi stworzenie zestawu do pielęgnacji odpowiedniego dla wybranego rodzaju skóry.

 • Standardowe kroki czyszczenia skórzanych butów

Każdy rodzaj skóry będzie wymagał nieco innego zestawu narzędzi. Standardowe kroki czyszczenia każdego rodzaju skóry nie zmieniają się, poniżej opisane w punktach:

 • Usuń nadmiar brudu za pomocą cienkiej ściereczki, miękkiej szczotki lub szczotki do błota
 • Usuń plamy na bucie
 • Przetrzyj buta tłuszczem lub odżywką do skóry
 • Odłóż obuwie na noc by skóra nieco wypoczęła
 • Wypastuj buty kremem lub pastą woskową
 • Opcjonalnie wypoleruj buty na błysk

 • Ochrona butów przed ostrym światłem i gorącem

Wszystkie skórzane buty należy trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i bezpośredniego źródła ciepła – może to spowodować zmianę koloru skóry, utratę jej jędrności, a nawet pękanie. Najbardziej narażone na te czynniki są buty mokre lub wilgotne.

 • Prawidła do butów

Zachęcamy do zakupu drewnianych prawideł do butów – nie tylko pomagają w przewietrzaniu butów podczas przechowywania, ale również w utrzymaniu prawidłowego kształtu obuwia.

Jeśli wydałeś fortunę na buty wysokie do kolan, nie trzymaj w nich kartonu czy gazet, chyba, że naprawdę nie możesz kupić do nich prawideł. Specjalne prawidła do butów wysokich dostosowują się do ich kształtu i go utrzymują.

 • Łyżki do butów

Używanie łyżki do butów niesie ze sobą same korzyści. Te bardzo często ręcznie robione małe dzieła sztuki wykonane z plastiku, metalu, kości lub drewna zachwycają swoim wzornictwem. Nie tylko ułatwiają zakładanie buta, ale dodatkowo przyczyniają się do zachowania prawidłowego kształtu obuwia na pięcie.

Łyżka do butów Pasotti Silver Horse
Łyżka do butów Pasotti Silver Horse
 • Akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji różnego rodzaju obuwia skórzanego

Istnieje około 8 popularnych rodzajów skór, z których można wykonać buty. Jeśli nie masz pewności z jakiej skóry wykonane są Twoje buty, po prostu zapytaj o to producenta /sprzedawcę.

 1. Buty ze skóry garbowanej roślinnie

Czyszczenie: RENOMAT do czyszczenia skór, Regenerujące mydło do skór
Ochrona: SAPHIR PROTECTOR Super Invulner 300ml – IMPREGNATOR
Konserwacja / Odżywienie: Renowator w kremie 75ml Saphir Medaille D’or, Saphir Medaille d’Or – Krem do obuwia, Tłuszcz do skór, np. Dubbin H.P. SAPHIR 100ml 

Bardzo głębokie odżywienie: DUBBIN SAPHIR MEDAILLE D’OR – TŁUSZCZ DO SKÓR
Połysk: Pasta woskowa do butów SAPHIR Medaille D’or 50ml, Saphir Medaille d’Or – Krem do obuwia
Renowacja koloru:

Jest to najstarsza z „nowoczesnych” niechemicznych metod garbowania stosowanych do tworzenia gładkiej, jasnej skóry. Tak przygotowaną skórę wykorzystuje się do produkcji klasycznych butów. Takie buty są czasem ręcznie malowane, wypolerowane i pokryte patyną, która jest unikalna dla każdej pary butów. Jeśli skóra butów nie jest malowana, przy odpowiedniej pielęgnacji buty starzeją się w cudowny sposób i zyskują subtelny wspaniały wygląd. Ten rodzaj skóry wymaga zachowania szczególnej ostrożności, aby zachować jej pierwotny kolor i połysk. Najlepiej unikać namaczania takich skór, ponieważ plamy z wody są prawie niemożliwe do naprawienia.

Twój zestaw do pielęgnacji skóry garbowanej roślinnie powinien zawierać:

 • Szczotkę z włosia końskiego (szczotki ze szczeciny są zbyt twarde i mogą pozostawić zadrapania na skórze)
 • Ściereczkę z mikrofibry
 • Mydło do skóry
 • Dobrej jakości odżywka do skóry, która nie zawiera wosku (jest lepsza, ponieważ bardzo dobrze wchłania się w skórę i ją nawilża, zamiast tylko ją pokrywać)
 • Pasta/krem na bazie wosku pszczelego, aby zakończyć proces czyszczenia po użyciu odżywki.

Buty ze skóry typu Pull Up

Ta lśniąca, lekko tłusta w dotyku (olejowana) skóra, dobrze się starzeje i potrafi naprawdę przetrwać długie lata. Skóra Pull-UP to zazwyczaj nubuk poryty lekką warstwą tłuszczu. Jeśli nie masz pewności, czy dany przedmiot jest wykonany z tego typu skóry, podpowiemy Ci jak to zrobić: znajdź niepozorne miejsce na bucie i delikatnie porysuj paznokciem. Czy pozostawia ślad? Teraz pocieraj suchym palcem po zadrapaniu. Czy ślad znika? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na oba te pytania, to możesz uznać, że to prawdziwa skóra typu pull up. Cecha charakterystyczną jest warstwa wosku, która podczas użytkowania szybko uzyskuje efekt patyny.

Pielęgnacja skóry typu pull up nie jest aż tak skomplikowane i zazwyczaj wymaga jedynie dobrego środka odżywiającego skórę oraz pasty opartej o pszczeli wosk, który niezwykle korzystnie wpływa na kondycję skóry.

Granica między skórą olejowaną i Pull-Up nie jest wyraźna i czasem ciężko odróżnić te dwa rodzaje skóry.

Twój zestaw do pielęgnacji powinien zawierać:

 • Ściereczka z mikrofibry
 • Odżywkę do skóry
 • Pastę na bazie wosku pszczelego (w odpowiednim kolorze)
 • Szczotkę do polerowania z miękkim włosiem

Buty z irchy

Ta wyprawiona cienka skóra owcza lub jagnięca ma włochatą teksturę i zdecydowanie nie nadaje się na deszczowe dni. Proces czyszczenia zabrudzonego obuwia z tego typu skóry jest dokładnie taki jak w przypadku zamszu. Jednak w przypadku lekko zabrudzonych butów polecamy bardzo prostą metodę czyszczenia! Wystarczy przejechać po nich kilka razy wałkiem do czyszczenia ubrań.

Przy mocniejszych zabrudzeniach zestaw do pielęgnacji butów z irchy powinien zawierać:

 • gumową szczotkę do zamszu i nubuku
 • specjalną gumkę do czyszczenia nubuku
 • płyn do czyszczenia zamszu i nubuku
 • impregnat w sprayu do zamszu i nubuku

Buty z zamszu i nubuku

Informacja wkrótce

Buty ze skóry groszkowej

Informacja wkrótce

Buty ze skóry Cordovan

Informacja wkrótce

Buty ze skóry lakierowanej

Na tego typu skórze otarcia i zadrapania pojawiają się naprawdę łatwo. Można je nieco wygładzić stosując odrobinę wazeliny. Natomiast na skórę buta od strony pięty, gdzie buty narażone są na ciągłe otarcia dobrym sposobem na ochronę skóry przed niepotrzebnym zadrapaniem jest użycie odrobiny przezroczystego lakieru do paznokci.

Posts created 10

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top