Blue suede shoes… czyli o pielęgnacji zamszowych butów

Zamsz to jedna z grubszych i bardzo trwałych skór zeszlifowana tak, aby powstał meszek o stosunkowo długim włosiu. Odpowiednio pielęgnowane zamszowe buty mogą przetrwać dłużej niż te wykonane z innych skór, w tym licowych. Tym bardziej, że są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety materiał zamszowy w porównaniu do skóry licowej jest znacznie bardziej podatny na przemoczenie i zabrudzenia. Ale wystarczy poznać kilka podstawowych wskazówek opieki nad zamszowymi butami, by ich pielęgnacja nie była zbyt czasochłonna, a efekty pracy cieszyły nasze oko przez lata.

Impregnacja

Impregnat to podstawowy kosmetyk do pielęgnacji obuwia w zimie, bo buty zamszowe bardzo szybko niszczą się pod wpływem deszczu lub mokrego śniegu. Dlatego przed rozpoczęciem użytkowania koniecznie powinno się pamiętać o zaimpregnowaniu obuwia zamszowego!

Szczotkowanie

Szczotkowanie to najważniejsza czynność pielęgnacyjna butów zamszowych – nie tyko usuwa z buta kurz i błoto, ale zdecydowanie poprawia wygląd włosa. Istnieje wiele rodzajów szczotek przeznaczonych do butów zamszowych – szczotki z twardymi włóknami nylonowymi, szczotki z miedzianymi włosami oraz szczotki ze specjalnej gumy do weluru. Tam gdzie z usunięciem zabrudzenia nie radzi sobie szczotka używamy specjalnej gumki do butów zamszowych.

Szczotkowanie butów zamszowych dopuszczalne jest tylko na suchych butach!

 

Well, it’s blue, blue
Blue suede shoes
Blue, blue
Blue suede shoes, yeah
Blue, blue
Blue suede shoes, baby
Blue, blue
Blue suede shoes
But you can do anything
But lay off o’ my blue suede shoes

 

Posts created 10

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top